Maščobne kisline in Omega-3
V prehrani nam pogosto primanjkuje omega-3 maščobnih kislin (medtem ko je vnos omega-6 pri večini ustrezen). Najboljši vir omega-3 so divje morske ribe, ki se hranijo z zooplanktonom, bogatim z omega-3 (hranjene ribe vsebujejo več omega-6). V telesu je njihova vloga proti-vnetna. Najbolj znani sta EPK in DHK (okrajšavi).
EPK in DHK prispevata k vzdrževanju normalne ravni trigliceridov v krvi. Koristni učinek je dosežen z dnevnim vnosom 2 g EPK in DHK. Dnevno se ne sme zaužiti več kot 5 g EPK in DHK skupaj.
Strokovnjaki zatrjujejo, da ravnovesje uravnamo z dodajanjem VEČ omega-3 (in ne manj omega 6, ki jih telo uporabi za druge fiziološke funkcije v telesu). Pomanjkanje omega-3 lahko namreč vodi v povečano tveganje za srčno-žilna obolenja in mnoge druge zdravstvene zaplete.
Močnejše srce!
Znanstveniki opažajo, da naj bi omega-3 maščobne kisline, upočasnjevale staranje in ohranjale življenje ter srčne bolnike ščitile pred boleznimi. Omega-3 maščobne kisline, vplivajo ugodno na lipide, kateri krožijo v krvnem obtoku ter škodujejo srcu in zato ščitijo pred boleznimi srca.
Dokozaheksaenojska kislina (DHK) in eikozapentaenojska kislina (EPK) imata vlogo pri delovanju srca. Koristni učinek je dosežen z dnevnim vnosom 250 mg EPK in DHK.
Boljši spomin!
Maščobne kisline omega-3 so tesno povezane z zdravjem možganov, ne samo z zdravjem srca in ožilja, vplivajo tudi na spomin in kognitivne funkcije. Maščobna kislina DHK je še posebej prisotna v živčnem sistemu in ji lahko rečemo tudi kar »hrana za možgane«.
Esencialne maščobne kisline so pomemben gradnik celičnih membran in skrbijo za prožnost naših celic. Visoke koncentracije esencialnih maščobnih kislin se nahajajo tudi v mrežnici očesa, zaradi česar so pomembne za (dober) vid.
DHK ima vlogo pri delovanju možganov in ohranjanju vida. Koristni učinek je dosežen z dnevnim vnosom 250 mg DHK.
Strokovnjaki zatrjujejo, da ravnovesje uravnamo z dodajanjem VEČ omega-3 (in ne manj omega 6, ki jih telo uporabi za druge fiziološke funkcije v telesu). Pomanjkanje omega-3 lahko namreč vodi v povečano tveganje za srčno-žilna obolenja in mnoge druge zdravstvene zaplete.
Ob pomanjkanju omega-3 maščobnih kislin je torej dobro, da jih dodajate s prehranskimi dopolnili, ki so preverjeno pridobljeni iz divjih morskih rib.
Dandanes se nekateri proizvajalci ponašajo s prestižnimi certifikati morju prijaznih izdelkov, kot na primer kontrolirano poreklo surovine in certifikat »Friend of the Sea« (zavezanost k trajnosti in spoštovanju morskega okolja), med njimi je tudi Tongil.
Maščobne kisline, sploh OMEGA-3, so za naše telo nujno potrebne. S polnovredno prehrano in izogibanjem procesiranim živilom ter (občasnemu) dodajanju direktnega vira omega-3 boste storili velik korak k preventivi in ohranjanju svoje vitalnosti!
Zadnje novice
-
5 poletnih receptov s kubanskim medom Apinature 33
Poletje je čas, ko se narava pokaže v vsej svoji raznolikosti in nas obdari z ...Preberite več -
Zaščita pred mrčesom: naravni in sintetični repelenti
Zaščita pred mrčesom je ključna za preprečevanje neprijetnosti in bolezni, ki ...Preberite več -
16 ZDRAVILNIH LASTNOSTI ALOE VERE
Aloe vera je rastlina, ki je zaradi svojih številnih zdravilnih lastnosti že ...Preberite več -
10 nasvetov za naravno čiščenje jeter
Jetra so eden najpomembnejših organov v človeškem telesu, ki opravljajo številne ...Preberite več