Dejavnost kože je vsestranska. Naše telo omejuje od okolice, ščiti pred vplivi okolja, uravnava temperaturo, izmenjavo snovi z okoljem, občuti zaznavo dotika in še mnogo več.
1. KOŽNE CELICE
Človeško telo vsebuje približno 300 milijonov kožnih celic. Vsako minuto odpade od 30 do 40 tisoč kožnih celic, tudi do štiri kilograme na leto. Vsakih 28 dni se celice obnovijo in dobimo novo plast kože: v življenju zamenjamo tisoč kož! Mrtve kožne celice lahko opazimo kot prah, ki ga vsak od nas v življenju proizvede toliko, da bi z njim lahko napolnil dvonadstropno hišo
2. VELIKOST
Koža je naš največji organ, sestavljen iz treh plasti: najgloblja plast je hipodermis, srednja dermis (usnjica), vrhnja pa epidermis (vrhnjica). Če bi kožo razprostrli po tleh, bi v povprečju obsegala 1,73 kvadratnega metra! Zavzema kar 16 odstotkov naše telesne teže in lahko tehta tudi do 3,5 kilograma. Ob rojstvu je debela en milimeter, ko odrastemo, pa od dva do tri milimetre.
3. ČUTILO
Deluje kot čutilo za tip, mraz in toploto. Tipalne čutnice so v koži, takoj pod njo pa čutnice za mraz, ki jih je največ okoli pasu, na prsih, komolcih in vekah, najmanj pa na podplatih. Čutnice za toploto se nahajajo globlje v koži. Največ jih je na ustnicah, licih, vekah, zapestju in podplatih, najmanj pa na blazinicah prstov.
4. PIGMENT
Barvo določa koži pigment melanin. Vsak ima enako število celic, ki proizvajajo melanin, vendar niso enako produktivne: pri nekaterih ga proizvedejo več, pri drugih manj. Dojenčki barvo polti, ki jo bodo imeli vse življenje, razvijejo šele pri šestih mesecih.
5. PROŽNOST
Koža vsebuje protein keratin (nahaja se tudi v nohtih in laseh) ter kolagen, ti. "lepilo", pomoč kožnim celicam, da se med seboj podpirajo in ohranjajo elastičnost. Koža je pokrita s kožnimi dlačicami. Ko se naježimo in dobimo kurjo polt, ta deluje kot grelec in nad našim telesom pomaga zadrževati topel zrak.
6. VLAŽENJE IN POTENJE
Preko kože se s potenjem uravnava tudi telesna temperatura. Ob normalnem potenju, ki skrbi za hlajenje telesa, izgubimo približno četrt litra vode na dan, ob hudi vročini pa tudi do 11 litrov. Na petih kvadratnih centimetrih je do 600 znojnih žlez. Pot, ki se izloča, nima vonja, tvorijo ga bakterije na koži.
7. ZAŠČITA
Umazanijo na koži povzročajo potenje, vlažnost, nekatera zdravila in kozmetični izdelki (umetni parfumi in dodatki!). Proti aknam, ki jih ne povzroča hrana, temveč hormonska neravnovesja, se ni dobro bojevati z nastavljanjem soncu, saj kljub nasprotnim domnevam to z UV-žarki celo spodbuja nastanek olj v koži. Težave z aknami ima ena na dvajset žensk in en na sto moških ter štirje od petih pubertetnikov. Uporabljajte kozmetične izdelke (tudi za zaščito pred sončnimi žarki) s čim manj umetnimi dodatki!
Načini za preprečevanje preuranjenih znakov staranja kože so uporaba zaščite pred soncem, uravnotežena prehrana, redna hidracija, športna aktivnost ter izogibanje kajenju.
Obenem priporočamo uživanje prehranskega dopolnila v prahu Estado Puro Dermo kolagena z molekulsko maso 2000 Daltonov (v prvi uri po zaužitju se absorbira kar 90% kolagena), vitaminom C in B kompleksom, hialuronsko kislino, resveratrolom, ekstraktom čiste membrane jajčne lupine ter aktivnimi peptidi visoke biološke uporabnosti. Nevtralnega okusa, brez dodanih sladkorjev, sladil, barvil in konzervansov!
Proizvodnja kolagena v telesu se s starostjo zmanjšuje, kar prispeva k povešeni ter nagubani koži. Storite torej zanjo nekaj zares odličnega - naredite jo spet sijočo!
Zadnje novice
-
5 poletnih receptov s kubanskim medom Apinature 33
Poletje je čas, ko se narava pokaže v vsej svoji raznolikosti in nas obdari z ...Preberite več -
Zaščita pred mrčesom: naravni in sintetični repelenti
Zaščita pred mrčesom je ključna za preprečevanje neprijetnosti in bolezni, ki ...Preberite več -
16 ZDRAVILNIH LASTNOSTI ALOE VERE
Aloe vera je rastlina, ki je zaradi svojih številnih zdravilnih lastnosti že ...Preberite več -
10 nasvetov za naravno čiščenje jeter
Jetra so eden najpomembnejših organov v človeškem telesu, ki opravljajo številne ...Preberite več